Make your own free website on Tripod.com

October 1997 Player Draft


01. [Melbourne] TRAVIS JOHNSTONE (Dandenong Stingrays)
02. [Richmond] BRAD OTTENS (Glenelg)
03. [Hawthorn] TRENT CROAD (Dandenong Stingrays)
04. [Essendon] MARK BOLTON (Eastern Ranges)
05. [Brisbane] LUKE POWER (Oakleigh Chargers)
06. [Fremantle] JAMES WALKER (North Ballarat Rebels)
07. [Carlton] KRIS MASSIE (Dandenong Stingrays)
08. [Collingwood] CHRIS TARRANT (Bendigo Pioneers)
09. [Port Adelaide] CHAD CORNES (Glenelg)
10. [Brisbane] SHANE O'BREE (North Ballarat Rebels)
11. [Sydney] JASON SADDINGTON (Eastern Ranges)
12. [West Coast] JAXON CRABB (Claremont)
13. [West Coast] CALLUM CHAMBERS (Gippsland Power)
14. [Nth Melbourne] SHANNON WATT (North Ballarat Rebels)
15. [Geelong] JOEL McKAY (Murray Bushrangers)
16. [St Kilda] BEN WOLTON (Central District)
17. [Adelaide] LANCE PICIOANE (Western Jets)
18. [W.Bulldogs] MARK ALVEY (Bendigo Pioneers)
19. [Hawthorn] CHRIS OBST (Western Jets)
20. [Essendon] DEAN SOLOMON (Bendigo Pioneers)
21. [Fremantle] CLEM MICHAEL (South Fremantle)
22. [Melbourne] TROY LONGMUIR (West Perth)
23. [Carlton] ADAM CHATFIELD (NSW/ACT Rams)
24. [Collingwood] JAMES WASLEY (Norwood)
25. [Port Adelaide] NICK STEVENS (Preston Knights)
26. [Fremantle] BRODIE HOLLAND (Tassie Mariners)
27. [Nth Melbourne] BRADLEY STEPHENS (Murray Bushrangers)
28. [West Coast] ROHAN JONES (Claremont)
29. [Geelong] MARC WOOLNOUGH (Southport)
30. [Nth Melbourne] PAUL McMAHON (Bendigo Pioneers)
31. [Brisbane] SIMON BLACK (East Fremantle)
32. [Fremantle] TROY JOHNSON (South Fremantle)
33. [Adelaide] JAMES THIESSEN (Norwood)
34. [West Coast] ANDREW WILLIAMS (Dandenong Stingrays)
35. [Hawthorn] MARCUS BALDWIN (Calder Cannons)
36. [Essendon] JUDD LALICH (East Perth)
37. [West Coast] TODD HOLMES (Subiaco)
38. [Geelong] JAMES RAHILLY (Geelong Falcons)
39. [Melbourne] MATTHEW BLAKE (Bendigo Pioneers)
40. [Sydney] FRED CAMPBELL (NT/Bendigo Pioneers)
41. [Port Adelaide] DANNY MORTON (North Adelaide)
42. [Hawthorn] MATTHEW DENNIS (Old Brighton)
43. [Sydney] ADAM GOODES (Ballarat Rebels)
44. [West Coast] DAVID ANTONOWICZ (Western Jets)
45. [Geelong] MATTHEW SCARLETT (Geelong Falcons)
46. [Nth Melbourne] JOSHUA ROBERTSON (Murray Bushrangers)
47. [W.Bulldogs] ROBERT STEVENSON (Essendon)
48. [St Kilda] BEN THOMPSON (Glenelg)
49. [Adelaide] IAN PERRIE (East Perth)
50. [Melbourne] LUKE OTTENS (Glenelg)
51. [Brisbane] SCOTT RALPH (Morningside)
52. [Essendon] JORDAN DOERING (Bendigo Pioneers)
53. [Richmond] LIONEL PROCTOR (Preston Knights)
54. [Geelong] JUSTIN WOOD (Tassie Mariners)
55. [Carlton] CRAIG BLACK (Dandenong Stingrays)
56. [Collingwood] BEN KINNEAR (Central District)
57. [Port Adelaide] DARREN FRASER (Essendon supp list)
58. [Brisbane] MARCUS PICKEN (North Ballarat Rebels)
59. [Sydney] BRETT ROSE (Eastern Ranges)
60. [West Coast] PHILLIP READ (East Fremantle)
61. [Geelong] TIM FINOCCHIARO (Eastern Ranges)
62. [Nth Melbourne] DION MILES (North Melbourne supp list)
63. [W.Bulldogs] ANTHONY ALOI (Western Jets)
64. [St Kilda] SAM CRANAGE (North Ballarat Rebels)
65. [Adelaide] LINDEN STEVENS (Sturt)
66. [Melbourne] NATHAN BROWN (West Adelaide)
67. [Hawthorn] BRAD LLOYD (Hawthorn supp list)
68. [Essendon] SIMON EASTAUGH (Norwood)
69. [Richmond] PAUL GREENHAM (Port Melbourne)
70. [Carlton] TRENT HOPPNER (Preston Knights)
71. [Richmond] ANDREW KELLAWAY (Richmond supp list)
73. [Brisbane] BEAU McDONALD (Swan Districts)
74. [W.Bulldogs] PAUL DIGIOVINE (Oakleigh Chargers)
75. [St Kilda] BRENT COWELL (Gippsland Power)
77. [Melbourne] GUY RIGONI (Myrtleford)
78. [Hawthorn] RICHARD VANDENBERG (University Blues)
80. [Carlton] JOHN HYNES (Prahran Dragons)
81. [Collingwood] TROY KIRWEN (Preston Knights)
82. [Hawthorn] NATHAN THOMPSON (Hawthorn supp list)
83. [Carlton] BEN THOMPSON (Northern Eagles)
84. [Collingwood] FRANKIE RASO (Preston Knights)
85. [Hawthorn] HAYDEN BURGIEL (Gippsland Power)
86. [Collingwood] SCOTT WHISTON (Central District)